* = uppdaterad 151230

Under upptadering

 

 

 


 

*SKK INT Stockholm Hundmässa 2015 151213. Domare: Karl Reisinger (ÖST)

Chamorels Dream Hack: CACIB, Cert, BIM, NORD V-15

 

Domare: Tanya Ahlman-Stockmari (FIN)

Chamorels Anthrax: VG, 4 vkk

 

Domare: Peter Siegfried (TYS)

C.I.B. NORDUCH SE VV-15 Honeycar's Silvertown: CK, 2 Btkl, BIR veteran, NORD VV-15

 


 

*SSRK Åre 151122. Domare: Karl-Erik Johansson (SVE) BIS Domare: Bertil Lundgren (SVE)

Chamorels Poltergeist: Hp, BIR-valp 6-9 mån, BIS valp 6-9 mån

Chamorels Sky Dweller: Hp, 2:a bästa tikvalp 6-9 mån

 

Domare: Bjarne Sörensen (NOR)

Chamorels Dream Hack: CK, Res-cert, 3:a bästa tik

Chamorels Anthrax: Exc

 


 

*SSRK Åre 151121. Domare: Bertil Lundgren (SVE) BIS Domare: Börge Espeland (NOR)

Chamorels Poltergeist: Hp, BIR-valp 6-9 mån, BIS valp 6-9 mån

Chamorels Sky Dweller: Hp, 2:a bästa tikvalp 6-9 mån

 

Domare: Börge Espeland (NOR)

Chamorels Dream Hack: Exc

Chamorels Anthrax: Exc

 


 

*Möklinta lokala kennelklubb 140709. Domare: Kenneth Edh (SVE) BIS Hans Almgren

Pennybright Warwick: Hp, BIR, BIG, BIS-2

 

Domare: Karl-Erik Johansson (SVE)

Chamorels Hammerfall: Hp, BIR-valp

 

 

 

 


 

*GRK Open Show Säffle 140706. Domare: Ulla Hägglund (SVE)

Chamorels Hammerfall: Hp, 1:a puppy II, 2 bästa hanvalp

Chamorels System Of A Down: 1:a puppy II, 3 bästa tikvalp

Chamorels Anthrax: Hp, 1:a Limit, 2 bhkl

 

 

 


 

*Rallylydnad 2014

RLD N RLD F RLD M Chamorels Lilla Stjärna:

140615 Fagersta KK,

96p 2:a placering, 97p 3:e placering

140607 Katrineholm BK,

94p 6:e placering, 94p 5:e placering

140606 Svenska Pudelklubben,

98p 1:a placering

140601 Flen BK,

92p 3:e placering

140530 Märsta-Sigtuna BK,

87p 5:e placering

140525 Hölö-Mörkö,

89p 1:a placering

140518 Eskilstuna Hunddressyrklubb,

93p 3:e placering

140517 Tierps BK,

96p 1:a placering

140511 Roslagens BK,

93p 4:e placering

Med dessa resultat så kvalificerade sig Stjärna att få deltaga i SM i Rallylydnad.

Otroligt bra jobbat av ägare Sandra Bengtsson

 

 


 

*Int SKK Avesta 140614. Domare: Michael Forte (IRL)

Chamorels Hammerfall: Hp, BIR-valp

 

 


 

*SSRK Ulriksdal 140517. Domare: Dan Ericsson (SVE)

Chamorels Hammerfall: Hp, BIR-valp 6-9 mån, BIS-2 valp 6-9 mån

Chamorels System Of A Down: Hp, BIM-valp 6-9 mån

 

 


 

*Rallylydnads SM 140920

RLD N RLD F RLD M Chamorels Lilla Stjärna: 34 plats i SM. 170p

Äg. Sandra Bengtsson

Bra jobbat!

 


 

*SKK INT Gimo 140913. Domare: Hans Rosenberg (SVE)

Heatwave Trick Of The Day: Cert, CK, 1 Ökk, 3 Btkl

 

 


 

*GRK Open Show Farsta 140906. Domare: Christer Flodfäldt (SVE)

Chamorels Peter Pan: Hp, 1:a puppy I, 4 bästa hanvalp Äg. Maria Ström

Chamorels Witchfinder General: Hp, 1:a puppy V Äg. Susanne Schlisio

Chamorels Tygers Of Pan Tang: 2:a puppy V Äg. Angela Rossi

Chamorels Anthrax: Hp, 1:a Limit, 2 bhkl

 

Domare: Willy Rosenquist (SVE)

Chamorels Katniss Everdeen: 5:a puppy I samäg. f. Moll

Chamorels Alice In Wonderland: opl puppy I Äg. Therese Skaugvold

Chamorels Meshuggah: 2:a puppy V

 


 

*Möklinta lokala kennelklubb 140709. Domare: Kenneth Edh (SVE) BIS Hans Almgren

Pennybright Warwick: Hp, BIR, BIG, BIS-2

 

Domare: Karl-Erik Johansson (SVE)

Chamorels Hammerfall: Hp, BIR-valp

 

 

 


 

*GRK Open Show Säffle 140706. Domare: Ulla Hägglund (SVE)

Chamorels Hammerfall: Hp, 1:a puppy II, 2 bästa hanvalp

Chamorels System Of A Down: 1:a puppy II, 3 bästa tikvalp

Chamorels Anthrax: Hp, 1:a Limit, 2 bhkl

 

 


 

*Rallylydnad 2014

RLD N RLD F RLD M Chamorels Lilla Stjärna:

140615 Fagersta KK,

96p 2:a placering, 97p 3:e placering

140607 Katrineholm BK,

94p 6:e placering, 94p 5:e placering

140606 Svenska Pudelklubben,

98p 1:a placering

140601 Flen BK,

92p 3:e placering

140530 Märsta-Sigtuna BK,

87p 5:e placering

140525 Hölö-Mörkö,

89p 1:a placering

140518 Eskilstuna Hunddressyrklubb,

93p 3:e placering

140517 Tierps BK,

96p 1:a placering

140511 Roslagens BK,

93p 4:e placering

Med dessa resultat så kvalificerade sig Stjärna att få deltaga i SM i Rallylydnad.

Otroligt bra jobbat av ägare Sandra Bengtsson

 


 

*Int SKK Avesta 140614. Domare: Michael Forte (IRL)

Chamorels Hammerfall: Hp, BIR-valp

 


 

*SSRK Ulriksdal 140517. Domare: Dan Ericsson (SVE)

Chamorels Hammerfall: Hp, BIR-valp 6-9 mån, BIS-2 valp 6-9 mån

Chamorels System Of A Down: Hp, BIM-valp 6-9 mån

 


 

*GRK Open Show Fjällnora 140511. Domare: Kerstin Eklund (SVE)

Chamorels Tygers Of Pan Tang: Hp, 1:a puppy 1, BIS I valp

Chamorels Hammerfall: 3:a puppy I,

Chamorels System Of A Down: 1:a puppy I, 2:a bästa tikvalp

Chamorels Anthrax: Hp, 1:a Limit, 2 bhkl

Heatwave Trick Of The Day: Hp, 1:a Mid limit, 4:a Bästa tik

Chamorels Tangible Asset: Hp, 1:a Special Veteran

 


 

*SSRK Ängevi 140420. Domare: Bertil Lundgren (SVE)

Chamorels Hammerfall: Hp, BIM-valp 4-6 mån

Chamorels Crimson Moonlight: Hp, BIM-valp 4-6 mån, BIS-valp 4-6 mån

Chamorels System Of A Down: Hp, 2:a bästa tikvalp

 

Chamorels Anthrax: CK, Cert 1 ökk, 2 bhkl

Chamorels Dream Hack: CK, Cert,1 Ökk, BIM

Heatwave Trick Of The Day: CK, 4:a Ökk

 

 

 


 

SSRK Högbo 140316. Domare: Tina Angrell (SVE)

Chamorels Dream Hack: CK, 2 Ökk, 4 Btkl

Heatwave Trick Of The Day: exc

 


 

SvVK Upplands-Väsby 140315. Domare: Iren Naarits (EST)

Pennybright Warwick: Hp, BIM

 

 


 

SKK Strängnäs 140309. Domare: Harry Vella (MAL)

Chamorels Anthrax: CK, 3 Ökk

Heatwave Trick Of The Day: CK, 4 Ökk

 

 

 


 

GRK Open Show Sala 140222. Domare: Helena Hellström (SVE)

Chamorels Anthrax: Hp, 1:a Limit, 2 bhkl

 

Domare: Per Aschan (SVE)

Chamorels Dream Hack: Hp, 1:a Maiden, 2 btkl

Heatwave Trick Of The Day: 5:a Mid Limit

Graceline's Hope And Glory: 3:a Junior II

 

 

 


 

GRK Open Show Sala 131026. Domare: Ulla Hägglund (SVE)

Chamorels Anthrax: Hp, 1:a Limit, 3 bhkl

 

Domare: Kristina Wikner (SVE)

Chamorels Dream Hack: Hp, 2:a Maiden

Heatwave Trick Of The Day: oplac Mid Limit

Graceline's Hope And Glory: Hp, 1:a puppy V, 4:a Bästa tikvalp

 

 


 

SSRK Smedjebacken 130922. Domare: Henric Frykstrand (SVE)

Chamorels Anthrax: CK, 1 ökk, 4 bhkl

Chamorels Dream Hack: Excellent Ökl

Heatwave Trick Of The Day: CK, 1:a ukk

 

 


 

SKK Piteå 130519. Domare: Paula Rekiranta (FIN)

Chamorels Anthrax: Cert, CK, 1 ökk, 2 bhkl

Graceline's Hope And Glory: Hp, BIM valp

 

 

 


 

SSRK Högbo 130317. Domare: Christina Daniels (SVE)

Cheer's Swingfield Garden: CK, 2:a ukk

Graceline's Hope And Glory: Hp, 2:a Bästa tikvalp puppy I

 

 


 

SBK Lydnadsprov Mölndal 130303. Domare: Lennart Eliasson (SVE)

Chamorels Ghost Recon: 1:a pris 171,5p Lkl 1

Förare/Äg. Susanne Hellström

Därmed blev Dylan LPI

 


 

GRK Open Show Sala 130223. Domare: Dino Molinari (ITA)

Hollygold Royal Derby: Hp, 4:a Bästa hanvalp

 

Domare: Valentina Zami (ITA)

Heatwave Trick Of The Day: Hp, 4:a Junior II

Cheer's Swingfield Garden: Hp, 5:a Special yearling

 


 

GRK Open Show Farsta 120909. Domare: Annika Thunfors (SVE)

Heatwave Trick Of The Day: Hp, 3:a Bästa tikvalp

Chamorels Dream Hack: 2:a Maiden

 

Domare: Kristina Wikner (SVE)

Hollygold Royal Derby: Hp, 2:a Bästa hanvalp

Chamorels Leisure Suit Larry: Hp 2:a Maiden, R Bhkl

Chamorels Anthrax: Hp, 1:a Mid limit

 


 

SSRK Högbo 120715. Domare: Tord Lundborg (SVE)

Chamorels Rum Tum Tugger: 1:a Jkk

Heatwave Trick Of The Day: Hp, 3:a Bästa tikvalp

 


 

SSRK Gränna 120617. Domare: Tina Angrell (SVE)

Heatwave Trick Of The Day: Hp, BIM valp 4-6 mån

Chamorels Tangible Asset: CK, BIM Veteran

Cheer's Swingfield Garden: Excellent Jkl

Chamorels Leisure Suit Larry: Vg Ökl

Chamorels Anthrax: Vg Ökl

 

 


 

GRK Open Show Fjällnora 120519. Domare: Ingrid Grundström (SVE)

Chamorels Rum Tum Tugger: Hp, 1:a Junior I, 2:a Bästa hanvalp

Chamorels Leisure Suit Larry: Hp, 1:a Maiden, 3 Bhkl

Chamorels Anthrax: Hp, 1:a Mid limit, 4 Bhkl

 

 


 

Inoff valpshow Sollentuna 120218. Domare Anita Whitmars (SVE)

Chamorels Rum Tum Tugger: Hp, BIR valp 6-9 mån

Chamorels Jemima: Hp, BIM valp 6-9 mån

Ägare Hans & Bente Gezelius

Chamorels Amber Von Tussle: Hp, 3:e bästa tikvalp 6-9 mån

Ägare Fam. Moll

Chamorels Sugar Kane: 4:e bästa tikvalp 6-9 mån

Ägare Per & Anneli Gezelius

Chamorels Motormouth Maybelle: 5:e bästa tikvalp 6-9 mån

Ägare Fam Töyrä

 

 


 

GRK Open Show Enköping 111127. Domare Helena Hellström (SVE)

Chamorels Anthrax: Hp, 1:a Mid limit, 3 Bhkl

Chamorels Rum Tum Tugger: HP, 4:a Puppy I

 

Domare Åsa Cederlund (SVE)

Cheer's Swingfield Garden: Hp, 5:a Puppy III

 

Inoff. Domare Sickan Beckman (SVE)

Chamorels Lunarstorm: Hp, BIM, BIS 2 Veteran

 


 

SSRK Frösön 111120. Domare: Monica Andersson (SWE)

Chamorels Rum Tum Tugger: HP, 2:a Bhkl valpklass I

Cheer's Swingfield Garden: HP, 2:a Btkl valpklass II

 

Domare: Sven Slettedal (NOR)

Chamorels Tangible Asset: Hp, BIR Veteran, BIS 2 Veteran

Chamorels Anthrax: Excellent, 4:a Ökk

 

 


 

SSRK Frösön 111119. Domare: Sven Slettedal (NOR)

Chamorels Rum Tum Tugger: HP, BIR, BIS valpklass I

Cheer's Swingfield Garden: HP, BIR, BIS 3 valpklass II

 

Domare: Monica Andersson (SWE)

Chamorels Tangible Asset: Hp, BIR Veteran, BIS 3 Veteran

 


 

ULKK Mårtensutställningen 111113. Domare Jahn Stääv (SVE)

Chamorels Rum Tum Tugger: HP, BIM

Cheer's Swingfield Garden: HP, 2:a Btkl

 

 


 

GRK Open Show Sala 111029. Domare Ingela Påsse van Reis (SVE)

Chamorels Anthrax: Hp, 1:a Mid limit, 2 Bhkl

 

Domare Caroline Apell (SVE)

Chamorels Tiberian Sun: HP, 2:a Maiden

Cheer's Swingfield Garden: 2:a Puppy II

 


 

Cockerklubbens Inoff. Jälla 111001. Domare Yvonne Larsson (SVE)

Chamorels Tiberian Sun: HP, BIR

Cheer's Swingfield Garden: HP, BIR-valp, BIG 1

 

 


 

Viltspår 110916.

C.I.B NORDUCH Honeycar's Silvertown: Godkänd anlagsklass

Därmed fick Thea ut sin C.I.B

 


 

Viltspår

Se VCH Chamorels Red Alert:

Kil 110903 1:a Ökl. Domare Lars Hägg

Säffle 110911 1:a Ökl. Domare Kent Persson

Fagerås 110916 1:a Ökl. Domare Birgitta Edmark

Ägare Eva Hedlund

Därmed blev Ville Viltspårschampion

 


 

SKK Int Vallentuna Flygfält 110529. Domare Monica Anderson (SVE)

Chamorels Leisure Suit Larry: Excellent, 2 Ukk

 


 

Lydnadsprov

Chamorels Gridlock:

AfR Upplands LO 2009-11-29 164,5p 1:a pris, domare: Gunnel Ferm
Södertälje BK 2010-10-16 168p, 1:a pris, domare Yvonne Brink
Botkyrka BK 2011-02-06 164p, 1:a pris, domare
Roger Borgström
Förare Susanna Emanuelsson

Därmed fick Hugo LPI !

 


 

GRK Open Show Jälla 101128. Domare: Kristina Wikner (SVE)

Chamorels Dream Hack: Hp, 1 Junior II, 4 Btkl

Floprym Isolde: 1:a Special Veteran

 

Domare: Madeleine Holmberg (SVE)

Chamorels Anthrax: Hp, 2:a Mid limit

 

 

 


 

Lydnadsprov Varbergs Brukshundsklubb 101127.

Chamorels Ghost Recon: 2:a pris 148p Lkl 1

Förare Susanne Hellström

 


 

Lydnadsprov Kind Brukshundsklubb 101121.

Chamorels Ghost Recon: 1:a pris 163,5p Lkl 1

Förare Jakob Larsson

 


 

GRK Open Show Axvalla 101113. Domare: Ulrika Zetterfeldt (SVE)

Chamorels Ghost Recon: Hp, 3:a Junior II. Hp, 3:a Maiden

Ägare Susanne Hellström & Jakob Larsson

 


 

SSRK Falun 101114. Domare: Patric Ragnarson (SVE)

Chamorels Leisure Suit Larry: 1 Ukl, 2 Ukk

Chamorels Anthrax: 1 Ökl, 1 Ökk

Floprym Isolde: Hp, BIR Veteran, BIS 4 Veteran

 


 

NKK Int Oslo 100815. Domare: Knut Sigurd Wilberg (NOR)

FI UCH SE UCH Honeycar's Silvertown: CK, Cert, R-CACIB, 2 Chkl, 2 Btkl

Därmed Norsk tillika Nordisk Champion!

 

Domare: Elisabeth Rhodin (SVE)

Chamorels Force Majeure: 4 Ökk

 


 

SKK Int Askersund 100814. Domare: Jouka Leiviskä (FIN)

Chamorels Red Alert: CK, 1 Jkk, 5 Bhkl

Ägare Familjen Hedlund

 


 

NKK Int Oslo 100814. Domare: Miguel Angel Martinez (ARG)

FI UCH SE UCH Honeycar's Silvertown: CK, 3 Chkl, 3 Btkl

 

Domare: Carina Östman (SVE)

Chamorels Force Majeure: CK, 2 Ökk

 

 


 

Viltspår Kil 100629. Domare: Anders Adolfsson (SVE)

Chamorels Red Alert: Godkänd anlagsklass

Ägare Familjen Hedlund

 


 

SSRK Härnösand 100606. Domare: Henric Fryckstrand (SVE)

Chamorels Counter Strike Fnatic: Hp, 1 junkl, 2 junkk

Chamorels Dream Hack: Hp, 1 junkl, 4 junkk

 

 


 

SSRK Örnsköldsvik 100605. Domare: Vidar Grundtjern (NOR)

Chamorels Counter Strike Fnatic: CK, 1 junkl, 3 junkk

Chamorels Dream Hack: 1 junkl, 4 junkk

 

 


 

SSRK Skokloster 100515. Domare: Carole Coode (ENG)

Chamorels Leisure Suit Larry: Hp, 1 junkl, 3 junkk

Chamorels Dream Hack: Hp, 1 junkl, 4 junkk

Chamorels Counter Strike Fnatic: Hp, 1 junkl, 5 junkk

 


 

GRK Open Show Fjällnora 100502. Domare: Lotta Fornås (SVE)

Chamorels Leisure Suit Larry: 3:a Junior I

Chamorels Counter Strike Fnatic: Hp, 4:a Junior I

Floprym Isolde: Hp, 1:a Special Veteran

 


 

GRK Open Show Skottorps Slott 100502. Domare: Ulla Hägglund (SVE)

Chamorels Ghost Recon: Hp, 1:a Junior I, 2:a bästa Hanvalp

Ägare Susanne Hellström & Jakob Larsson

 


 

GRK Open Show Sjövik 100501. Domare: Helena Hellström (SVE)

Chamorels Ghost Recon: 2:a Puppy IV

Ägare Susanne Hellström & Jakob Larsson

 


 

SKK Int. "Lilla Stockholm" 100404. Domare: Manuel Lourei Borges (POR)

FI UCH SE UCH Honeycar's Silvertown: CK, CACIB, BIM

 

FI UCH SE UCH Honeycar's Silvertown

 

 


 

 

 

Chamorels Leisure Suit Larry

2009

SSRK Nat Grängesberg 091108. Domare Lena Hägglund (SVE)

HP, 1:a Valpklass I, BIS Valp

GRK Open Show Sala 091024. Domare Tommy Zetterman (SVE)

HP, 1:a puppy I, 4 BH valp

 

Chamorels Counter Strike Fnatic

2009

SSRK Nat Grängesberg 091108. Domare Lena Hägglund (SVE)

HP, 2:a Valpklass I

GRK Open Show Sala 091024. Domare Terese Zetterman (SVE)

HP, 1:a puppy I, 2 BT valp

 

Chamorels Dream Hack

2009

SSRK Nat Grängesberg 091108. Domare Lena Hägglund (SVE)

4:a Valpklass I

GRK Open Show Sala 091024. Domare Terese Zetterman (SVE)

HP, 2:a puppy I

 

Chamorels Red Alert

Ägare Familjen Hedlund

2009

SSRK Nat Grängesberg 091108. Domare Lena Hägglund (SVE)

HP, 2:a Valpklass I

 

Chamorels Ghost Recon

Ägare Susanne Hellström & Jakob Larsson

2009

GRK Open Show Axevalla 091107. Domare Marianne Bimer-Olofsson (SVE)

HP, 2:a puppy II, 5 BH valp

 

FI UCH Krut's Explosiva Eldah

2009

SKK Int Köping 090718. Domare Salvatore Tripoli (ITA)

CK, R-CACIB, 1 Chkl, 2 Btkl

SKK Int Österbybruk 090523. Domare Cristian Stavarache (RUM)

CK, CACIB, BIR, BIG 4

SKK Nat Västerås 090426. Domare Hans Boelaars (HOL)

CK, 1 Chkl, 3 Btkl

2008

FKK Int Sawo show Kuopio 080803. Domare Kresten Scheel (DAN)

Very good, 3 Chkl, 4 Btkl (Tyvärr markerade hon i rörelse)

FKK Int Sawo show Kuopio 080802. Domare Jose Homem De Mello (POR)

Exellent, 2 Chkl, 3 Btkl

Finska Bassetklubbens Club show Kuopio 080801. Domare Robyn Wallis (AUS)

Exellent, Cert, 1 Ökk

FINSK CHAMPION

FKK Int Pori 080727. Domare Theo Leenen (BEL)

Exellent, Cert, Res CACIB, 1 Ökk, 2 Btkl

FKK Nat Raisio 080726. Domare Hans Boelaars (HOL)

Exellent, Cert, 1 Ökk, BIR

SKK World Dog Show 2008 Stockholm 080706. Domare Jean Jaques Dupas (FRA)

Exellent, 2 Ökk

 

FI UCH SE UCH Honeycar's Silvertown

2009

SKK Int Österbybruk 090523. Domare Tamás Jakkel (UNG)

CK, CACIB, BIM

SKK Nat Västerås 090426. Domare Dimitrios Antonopoul (GRE)

CK, BIM

2008

FKK Int Sawo show Kuopio 080803. Domare Jose Homem De Mello (POR)

Exellent, Res CACIB, 2 Chkl, 3 Btkl

FKK Int Sawo show Kuopio 080802. Domare Ove Germundsson (SVE)

Very Good, 3 Chkl, 4 Btkl

Finska Bassetklubbens Club show Kuopio 080801. Domare Kari Järvinen (FIN)

Exellent, 2 Chkl, 3 Btkl

FKK Int Sawo show Kuopio 080801. Domare Hans Lehtinen (FIN)

Exellent, Res CACIB, 2 Chkl, 2 Btkl

FKK Int Pori 080727. Domare Elzbieta Zhwalibóg (POL)

Exellent, Cert, CACIB, 1 Ökk, BIM

FINSK CHAMPION

SKK World Dog Show 2008 Stockholm 080706. Domare Ramon Podesta (SPA)

Exellent, 5 Chkl (Domaren placerade samtliga deltagare.)

 

Chamorels Anthrax

2009

SSRK Nat Almare-Stäket 090524. Domare Yvonne Jaussi (SWZ)

CK, 1 Ukk, 5:a Bhkl

SKK Int Österbybruk 090523. Domare Jens Martin Hansen (DAN)

Hp, 2 Ukk

 GRK Open Show Sala 090214. Domare Li-Maria Carlsson (SVE)

Hp, 1 Junior II, 2 Bhkl

2008

GRK Open Show Jälla 081123. Domare Katrina Bäckström (SVE)

Hp, 1 Junior I, 3 Bhkl valp

SKK Int Nyköping 080817. Domare Hans Almgren (SVE)

HP, BIR valp, BIS 2 valp

GRK Goldenspecialen Härjarö 080810. Domare Ingela van Reis (SVE)

HP, 2:a puppy IV, 5 BH valp

SKK Int Köping 080720. Domare Liz-beth Liljeqvist (SVE)

HP, BIR valp, BIS 3 valp

GRK Open Show Avesta 080615. Domare Per Aschan (SVE)

HP, 1  Valpklass II, 2 BH valp

SKK Nat. Avesta 080614. Domare Ann-Christin Sultan (SVE)

HP, BIR Valp

GRK Open Show Örebro 080606. Domare Kerstin Persson (SVE)

HP, 1  Valpklass II, 3 BH valp

GRK Club Show Uppsala 080524. Domare Jan Roger Sauge (NOR)

HP, BIM Valpklass I

SSRK Södertälje 080517. Domare Bernard Catterall (ENG)

Hp, BIM Valpklass I

 

Chamorels Force Majeure

2009

SSRK Nat Almare-Stäket 090524. Domare Yvonne Jaussi (SWZ)

3 Ökk

GRK Open show 090517. Domare Per Aschan (SVE)

HP, 1 Mid limit, 2 Bhkl

2008

GRK Open Show Jälla 081123. Domare Katrina Bäckström (SVE)

Hp, 1 Limit, 3 Bhkl

GRK Open Show Farsta 080914. Domare Roul Höög (SVE)

Hp, 1 Limit, 4 Bhkl

FKK Int Sawo show Kuopio 080803. Domare Göran Bodegård (SVE)

Exellent, 2 Ökk

FKK Int Sawo show Kuopio 080801. Domare Inga Siil (EST)

Exellent, Cert, Reserv CACIB, 1 Ökk, 2 Bhkl

GRK Golden Championship Circuit 2008 Ulriksdals slott 080704. Domare Margret Woods (SVE)

Exellent ÖKL (över 50 anmälningar i klassen)

GRK Open Show Avesta 080615. Domare Per Aschan (SVE)

HP, 2 Mid limit, 2 Bhkl

GRK Open Show Örebro 080606. Domare Kerstin Persson (SVE)

HP, 3 Mid limit

SSRK Södertälje 080517. Domare Bernard Catterall (ENG)

CK, 2 Ökk

 

Chamorels Tangible Asset

2008

SKK Int Stora Stockholm 081207. Domare Tina Angrell (SVE)

CK, 4 Ökk

GRK Open Show Farsta 080914. Domare Susanne Björkman (SVE)

HP, 1 Mid limit, 3 Btkl

SSRK Nat Dingtuna 080913. Domare Cathrine Collins (IRL)

CK, 1 Ökk

FKK Int Sawo show Kuopio 080803. Domare Göran Bodegård (SVE)

Very Good, 3 Ökk

FKK Int Sawo show Kuopio 080801. Domare Inga Siil (EST)

Exellent,  Reserv Cert, Reserv CACIB, 1 Ökk, 2 Btkl

GRK Open show Avesta 080615. Domare Per Aschan (SVE)

HP, 1 Mid limit, 3 Btkl

 

Chamorels Lilla Stjärna

Ägare Sandra Bengtsson

2008

Lydnadsprov Nat  080928. Domare Bernt Eriksson (SVE)

LK 3, poäng 268, 1 pris

2007

Lydnadsprov Nat Östhammar 070819. Domare Ingemar Fridh (SVE)

LK 2, poäng 174, 1 pris

Lydnadsprov Nat Sthlm SÖ 070427. Domare Catharina Dahlström (SVE)

LK 1, poäng 174, 1 pris , Klassvinnare, Grattis!

 

Floprym Isolde

2008

GRK Open Show Farsta 080914. Domare Susanne Björkman (SVE)

Hp, 1 Vetkl

GRK Open Show Avesta 080615. Domare Per Aschan (SVE)

HP, BIR veteran

 

Chamorels Mayhem

2008

GRK Open Show Farsta 080914. Domare Roul Höög (SVE)

Hp, 2 Puppy IV

GRK Open Show Avesta 080615. Domare Per Aschan (SVE)

 4:e bästa hane Valpklass II

GRK Club Show Uppsala 080524. Domare Jan Roger Sauge (NOR)

HP, 2:a bästa hane Valpklass I

SSRK Södertälje 080517. Domare Bernard Catterall (ENG)

3:e bästa hane Valpklass I

 

 

SJCH Chamorels Bättre Sent Än Aldrig

Ägare Håkan Carlsson Norrtälje

2008

SKK Int Köping 080720. Domare David Wong (AUS)

CK, Cert, CACIB, BIR

Drevprov Simpnäs  080125. Domare  Jack Junell

1 Rå  44 EP

Trazzla blev därmed Svensk jaktchampion på tre raka starter! Grattis Håkan!!!

Drevprov Roslagsbro  080121. Domare  Torbjörn Lenstad

1 Rå + 3 Ha 46 EP

2007

DrevprovÄlmsta 071217. Domare Bo Eriksson

1 Rå 46 EP

Husses & Trazzlas första jaktprovsstart, GRATTIS

 

Chamorels Bio Hazard

2008

SKK Nat. Avesta 080614. Domare Ann-Christin Sultan (SVE)

HP, BIM Valp

GRK Open Show Örebro 080606. Domare Kerstin Persson (SVE)

HP, 2 Valpklass II, 3 BT valp

GRK Club Show Uppsala 080524. Domare Yvette Mannings (ENG)

HP, BIR Valpklass I

SSRK Södertälje 080517. Domare Valerie Burns (ENG)

Hp, BIR Valpklass I, BIS 4 Valpklass I

 

Tultgårdens Flickan Med Klass

2008

GRK Open Show Avesta 080615. Domare Per Aschan (SVE)

2:a Junior II

GRK Open Show Örebro 080606. Domare Kerstin Persson (SVE)

5:a Junior II

GRK Uppsala 080427. Genomgånget MH med godkänt skott.

 

Chamorels Havoc

Ägare Jan Tromark

2008

SSRK Södertälje 080517. Domare Bernard Catterall (ENG)

4:e bästa hane Valpklass I

 

Chamorels Toxic

Ägare Ulrica Dagson

2008

Inoff Eskilstuna 080517. Domare Kristina Vakkala (SVE)

Hp, BIR Valpklass I, BIG Valpklass I

"Helt ljuvlig 5 - månaders valp. Mycket vackert huvud med mörka ögon och feminint uttryck.

Väl ansatt hals. Utmärkt benstomme. Utmärkta fasta tassar. Välkroppad för åldern. Flott topline.

Väl vinklat bakställ, trevliga rörelser. Utstrålar feminin ljuvlighet."

 

 

 

 

Fler resultat.